Hogyan legyél boldog és miért fontos ez?

„Hogyan lehetnék boldog vagy boldogabb?” Ez a kérdés áll a legtöbb ember által kitűzött sok-sok cél középpontjában. A boldogságot, amit gyakran a pozitív érzelmek és az életünk elégedettségével jellemeznek, valójában többféle módon lehet megélni. Amellett, hogy boldogságot okozó elemeket (tárgyakat, élményeket stb.) adsz hozzá az életmódodhoz, érdemes megváltoztatni a gondolkodásmódod is, és egy pozitívabb szemléletmódot kialakítanod.
Ha boldog szeretnél lenni, először is nézz mélyen magadba és mérd fel a boldogságszinted.
Találnod kell egy irányt, ami több örömöt és elégedettséget visz az életedbe. Ez az irány természetesen minden embernél más és más, ezért az alábbi javaslatok, általános útmutatásul szolgálnak. A saját boldogságodat neked kell megtalálnod, én csak mankót és egy csipetnyi inspirációt adok hozzá.
Nézd meg, mi tesz (személyesen) boldoggá
Az első lépés, hogy boldoggá válj az, hogy kitalálod, hogy az életed mely területei okoznak örömet és elégedettséget. Ez azt jelenti, hogy felméred azokat a dolgokat, amik valóban örömet okoznak neked (nem a párodnak, nem a gyerekednek).
Hogy miért fontos ez?
Sokszor könnyű elveszni és belemerülni a társadalom által elvárt normákba, amik többnyire nem azonosak a te személyes örömforrásaiddal. Sokszor csak egy tökéletes kapcsolatra, egy nagy házra, makulátlan testre vagy mások beleegyezésére vágyunk a boldogsághoz. De legbelül tudjuk, hogy nem ezektől leszünk boldogok.
Aztán van az az este, amikor elérjük a célunkat – mondjuk egy hatalmas medencés házban lógatjuk a lábunkat -, és mégis hiányzik valami. Gyakran nem tudjuk megfogalmazni, mi, csak azt, hogy nem vagyunk boldogok. És az élet nagy iróniája, hogy a legtöbbször annyira hajszoljuk a nagy céljainkat, hogy nincs időnk olyan dolgokra, amik valóban boldoggá tennének bennünket. Beledöglünk abba, hogy megteremtsük a nagy családi fészket, de közben nem megyünk el túrázni, nem találkozunk a barátainkkal, és amikor elérjük a célt, ott állunk lestrapálva, erőtlenül és sokszor magányosan.
Na de mi tehet akkor boldogabbá?
A pozitív pszichológia szakértői – akik az emberi boldogságot és az ahhoz hozzájáruló tényezőket tanulmányozzák – az élet több olyan kulcsfontosságú területét azonosították, amelyek a jelek szerint jobban kapcsolódnak a személyes boldogsághoz. A leggyakoribb tényezők az alábbiak:
· pénz
· barátok
· egészség
· életkörülmények
· emberi kapcsolatok
· társadalmi szerepvállalás
· az élet értelme és célja
Az fenti életterületekkel kapcsolatos elégedetlenség nem feltétlenül a boldogtalanság receptje, de az sem garantálja a boldogságot, ha mindezekkel elégedett vagy. Az viszont igaz, hogy ha a fenti dolgok rendben működnek az életedben, általánosságban boldogabb vagy, mint azok, akik szűkölködnek bennük.
Ha a felsorolt életterületekre összpontosítasz, nagy eséllyel boldogabbá válsz a mindennapi életedben.
Keresd azokat a lehetőségeket és módokat, akármilyen aprócskák is, amikkel változtatni tudsz a jelenlegi élethelyzeteden. Hozz megfontolt, de szívből szóló döntéseket, vegyél részt olyan dolgokban, amikért szenvedélyesen rajongsz és vegyenek körül empatikus barátok, kollégák és családtagok.
Találd meg az egyensúlyt
Sokan olyan célokat követnek, amik várhatóan boldoggá teszik majd őket, de a végeredmény sokszor nem a boldogság. Mindannyian ismerünk olyan embereket, akik mindent beletettek a karrierjükbe – a személyes életük rovására -, hogy aztán rájöjjenek, mennyire boldogtalanok.
Az is gyakran előfordul, hogy az emberek gyönyörű otthonokban élnek, drága autókkal furikáznak, designer ruhákat viselnek (és néha adósságkupacok veszik körül), és még boldogtalanabbak, mint a menő cuccok nélkül.
Annak érdekében, hogy igazán boldog lehess, meg kell találnod az egyensúlyt. A jó munka és az anyagi stabilitás ugyan fontos a boldogság szempontjából, de ezeket a dolgokat ki kell egészíteni más olyan tényezőkkel is, amik elősegítik a boldogságot, beleértve az egészséged, a kapcsolataid és már értelmes és értékes tevékenységeket.
A boldogságnak nincs receptje, de csak akkor érhető el, ha a mérleg két oldalán egyensúlyba tartod. Ne fektess oroszlánrészt egy konkrét cél elérésébe úgy, hogy más fontos dolgokról lemondasz közben, amik feltöltenének és igazán boldoggá tehetnének.
Amikor kitűzöd a céljaidat, emlékezz az életed minden olyan területére, ami fontos Neked. Képzeld el, vagy inkább írd le, milyennek szeretnéd látni, megélni az életed, és ehhez alakíts ki egészséges szokásokat.
Nem fog egyről a kettőre menni, de megéri minden apró lépést.
Olvasd el ebben a témában írt további cikkemet is: Szeretnél boldogabb lenni?-Ismerd meg az érzéseidet!
Kép forrása: Jill Wellington fotója a Pexels oldaláról